Talerz infograficzny

Talerz to najważniejszy element naszej identyfikacji – pomaga edukować i w prosty sposób pokazuje, ile powinno się jeść warzyw i owoców. Przygotowaliśmy kilka jego odmian, by pokazać, jak sprawnie się nim posługiwać w zależności od kontekstu i celu.

Talerz infograficzny to najbardziej podstawowa odmiana naszego talerza. Informuje on, jaką część posiłku powinny stanowić warzywa i owoce. Warto zwrócić uwagę na kształt podkładki, na której znajduje się talerz – w prawym górnym rogu jest specjalnie przygotowane miejsce na szklankę soku lub filiżankę pełną owoców. Tak podane warzywa i owoce stanowią podstawę posiłku. Posługujemy się prostym białym talerzem, by cała uwaga została skupiona na zawartości.

Opracowane zostały trzy podstawowe formy talerza infograficznego, różniące się dodatkami: jabłko, szklanka soku lub filiżanka owoców jagodowych. Miejsce na tekst znajduje się na podkładce.

Na potrzeby konkretnego projektu można zmieniać kolory podkładki i kolor tła. Pamiętajmy o czytelności tekstów i wystarczającym kontraście pomiędzy wybranymi kolorami.

Przy pomocy talerza infograficznego możemy przekazywać bardziej ogólne treści lub szczegółowe informacje, w zależności od naszego celu. Mogą to być informacje skierowane do różnych grup wiekowych bądź opowiadające o sezonowych produktach. Przykładem takiej szczegółowej infografiki jest materiał opowiadający o dobroczynnym wpływie warzyw i owoców na nasze serce i naczynia krwionośne.

Talerz wizerunkowy

Talerz wizerunkowy jest bardziej ozdobny niż talerz infograficzny. Jego celem jest przyciągnięcie uwagi oraz zapoznanie odbiorców z ideą połowy talerza. W wersji wizerunkowej pojawia się wzór – stworzony na podstawie wybranych warzyw i owoców. Sam talerz może być biały lub posiadać bardziej dekoracyjną formę.

Skupiamy się na naszej połowie i na dodatku. Nie pokazujemy drugiej połowy talerza. Do naszego materiału dodajemy wzór, dzięki czemu całość zyskuje atrakcyjny charakter. Możemy bawić się formą i kolorem talerza.

Grafiki wizerunkowe z talerzem pomagają opowiadać o wybranych przez nas warzywach i owocach. Możemy tworzyć materiały poświęcone różnym okazjom, prezentujące różne dania oraz odnoszące się do różnych pór roku i sezonowych składników.

Możemy dowolnie zmieniać kolor tła i wzór, wszystko zależy od tematu naszej grafiki oraz od głównych składników prezentowanego dania.

Talerz jako symbol

Starajmy się używać talerza jak najczęściej. Wszystko po to, by nasz odbiorca, mógł nas po nim rozpoznać. Dzięki różnym kompozycjom i dodawaniu elementów graficznych talerz może nie tylko informować, ale także wzbudzać emocje i opowiadać różne historie.

Czytelnym układem składników pokazujmy naszym odbiorcom, że przygotowanie warzyw i owoców wcale nie musi skomplikowane.

Wywołujmy miłe skojarzenia. Na przykład tworząc symetryczny układ dwóch talerzy i szklanek, możemy opowiadać o posiłku we dwoje.

Do zdjęcia z talerzem możemy dodać ręce. Ręce podające talerz na stół kojarzą się z troską i dobrym odżywianiem.

Nasz talerz może mieć towarzystwo. Kompozycja z wielu talerzy to opowieść o tym, że jedzenie jest czynnością społeczną, a wspólny posiłek to okazja do bycia razem.