W ramach „Połowy sukcesu” mamy do wyboru trzy specjalnie dobrane kroje pisma. Każdy z nich ma swoje zastosowanie i warunki użycia. Dzięki ich poprawnemu użyciu nasz komunikat będzie przyjazny i prosty, a sam tekst czytelny. Wybrane kroje są zupełnie bezpłatne – działają na otwartej licencji i mogą być wykorzystywane do druku, na stronach www oraz w aplikacjach.

1. Intro Black Caps. Charakterystyczny, jednoelementowy krój. Używamy go przede wszystkim do nagłówków, tytułów, haseł w dużej skali. Dostępny do pobrania tutaj.

2. Intro Script R H2 Base. Przyjazny, odręczny krój pisma. Używamy go do dopełnienia nagłówków. Dostępny do pobrania tutaj.

Uwaga: kolejność, w jakiej użyjemy tych dwóch krojów pisma zależy tekstu, który chcemy nimi złożyć. Ważne jest znaczenie, układ liter w wyrazach oraz nasza intuicja.

3. Montserrat. Lekki i czytelny, geometryczny, jednoelementowy krój. Używamy go przede wszystkim do tekstów ciągłych. Możemy używać go również to podtytułów, śródtytułów, lead’ów i dopisków. Dostępny do pobrania na Google Fonts.

Tytuły i nagłówki

Do nagłówków i tytułów najczęściej używamy dwóch krojów: Intro Black Caps i Intro Script. Żeby łatwo dobrać odpowiednie stopnie pisma (dla jednego i drugiego kroju) oraz optymalną odległość pomiędzy wierszami w nagłówku, należy posłużyć się prostą zasadą:
Intro Black Caps = x
Intro Script = 1.5x
Leading = 1.1x
W taki sposób zostały wyliczone wielkości w przykładzie obok. Stopień pisma Intro Black Caps jest równy 50 pt. Odpowiednio stopień pisma Intro Script to 50×1.5, czyli 75 pt. Leading dla całego bloku tekstu to 50×1.1, czyli 55 pt. Ta zasada sprawdza się niezależnie od kolejności, w jakiej kroje zostaną użyte.

Tekst

Kroju pisma Montserrat używamy do tekstu głównego, tekstu drobnego, podtytułów, dopisków i lead’ów. W przypadku mniejszego stopnia pisma i niedużego kontrastu, zaleca się używanie odmiany Regular do tekstu głównego i odmiany SemiBold do wytłuszczeń. W przypadku drobnego tekstu ciągłego (poniżej ok. 15 pt w druku i 20 px na ekranie) leading należy dobierać według proporcji 1/1.5.

Na bardziej kontrastowych podłożach i przy większym stopniu pisma używamy odmiany Light. Interlinia dla większego tekstu (na przykład w leadach) może być nieco mniejsza, czyli ok. 1/1.3-1.4. Zalecana wielkość do tekstu ciągłego w materiałach drukowanych to: 9/13.5 pt oraz 10/15 pt (stopień pisma/lead).

Dla uzyskania optymalnego kontrastu pomiędzy odmianami (np. wtedy, gdy chcemy wyróżnić część tekstu) najlepiej użyć odmiany oddalonej o jedną. Czyli: kiedy tekst główny składamy odmianą regular, to wytłuszczenia dajemy odmianą Semi Bold. Natomiast jeśli podstawa jest w Medium, to do wyróżnienia tekstu używamy odmiany Bold.

Inne użycia

Kroju Intro Black Caps możemy również używać do składania podpisów, podpisywania ikon oraz (dzięki swoim charakterystycznym cyfrom) do podawania liczb.