Zdjęcia wizerunkowe

Fotografie powinny być naturalne i lekkie. Unikajmy mocno wystylizowanych materiałów. Zdjęcia powinny opowiadać nie tylko o warzywach i owocach, ale także o relacjach międzyludzkich. Ważne są emocje, które towarzyszą przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. Dlatego na zdjęciach powinnny być przynajmniej dwie osoby. Zdjęcia przedstawiające jedną osobę nie będą tutaj pasowały.

Pamiętajmy o tym, by pokazywać nie tylko odbiorców, ale także tych, dzięki którym warzywa i owoce trafiają na nasze talerze. Na fotografiach powinni pojawiać się plantatorzy, plantatorki oraz wszystkie osoby, które produkują i przetwarzają warzywa i owoce. Tutaj również pokazujemy dwie osoby lub więcej oraz opowiadamy o relacjach i wspólnej pracy. Jeśli firma jest rodzinna i ma długą historię, możemy podkreślić przekazywanie wiedzy z pokolenia na pokolenie.

#naturalne_światło #domowa_sytuacja #relacje #wspólne_gotowanie #bliskość

#wspólne_zakupy #torba_pełna_warzyw #owoce #dłonie

#wspólny_posiłek #radość #zdrowe_jedzenie

#rodzinna_plantacja #wspólne_zbiory #bliskość

#współpraca #doglądanie #uprawa #zwykły_dzień_w_pracy

#codzienne_przyjemności #wspólny_czas #ruch #radość

#praca_rąk #współpraca #wspólne_dzieło #nasza_uprawa

#nasz_stół #zdjęcia_z_góry #potrawy #ręce #dzielenie_się

Zdjęcia produktowe - kolorystyka

Wybierając kolory tła dla danego warzywa i owocu posługujemy się wskazówkami z działu „kolorystyka”. Zgodnie z zaleceniami wybieramy jedną z dwóch opcji: tło zbieżne lub tło kontrastujące. Na zdjęciu może być także widoczny cień, który warzywo/owoc rzuca na jakąś powierzchnię.

Zdjęcia produktowe

Zdjęcia produktowe przede wszystkim charakteryzują się użyciem kolorowego tła. Ujęcia mogą być wykonane od góry lub z boku pod dowolnym kątem. Najważniejsze, by całe tło miało jednolity kolor, również ścianka i podłoże na którym znajdują się wybrany owoc/ warzywo.

Wykonując ujęcia z góry, należy pamiętać, by zachować duże marginesy po bokach oraz by cienie nie wychodziły poza kadr. Fotografując składniki, warto zrobić osobne zdjęcie każdej miseczki lub warzywa/owocu. Chodzi o to, by składniki były od siebie oddalone, a ich cienie nie nakładały się na siebie. Takie wykonanie fotografii daje później możliwość wycięcia pojedynczych składników i ich przesunięcia lub samodzielnego użycia.

Zdjęcia najlepiej wykonywać w maksymalnej rozdzielczości, na jaką pozwala aparat, którym się posługujemy. W ten sposób później możemy wycinać fragmenty lub używać materiałów do druku wielkoformatowego.

Tło.
Zdjęcia najlepiej wykonywać na dwóch rodzajach tła: na białym i na kolorowym.
Białe tło może być docelowe lub posłużyć nam jako podstawa do późniejszego pokolorowania.
Kolorowe tło najlepiej się sprawdza, gdy dokładnie wiemy, jakiego koloru chcemy użyć. Odcień można zmieniać w trakcie obróbki zdjęcia (uzyskując odcień bardziej stonowany lub bardziej jaskrawy od wyjściowego).

Zdjęcia owoców i warzyw najlepiej robić osobno, zostawiając duży margines. Dzięki temu łatwiej będzie można tworzyć nowe layouty i unikać zniekształceń perspektywy. Później będzie można użyć zdjęcia pojedynczego owocu lub warzywa albo ułożyć kompozycje z kilku różnych gatunków.

Zdjęcia talerza

Talerz infograficzny

Wykonując zdjęcie talerza infograficznego należy pamiętać, by widoczny był podział na trzy części. Połowa talerza – warzywa i owoce. Ćwiartka numer 1 – produkty zbożowe i źródło skrobi. Ćwiartka numer 2 – źródła białka. Kompozycja na talerzu jest schematem. Ma pokazywać, które produkty powinny wypełniać nasz talerz, a nie przypominać gotowego dania.

Talerz wizerunkowy

Wykonując zdjęcia talerza wizerunkowego powinniśmy również pamiętać o podziale, ale tylko na pół. Między połówkami zachowujemy małą przerwę, żeby podział był czytelny. Dbamy o kompozycję dania i odpowiednie doświetlenie.

Starajmy się używać różnorodnych materiałów. Pokazujmy różne talerze, różne dania i różne stoły lub miejsca, w których przygotowujemy/spożywamy posiłki.